Vlha pestrá

Barevná krása Vlh pestrých.

O víkendu jsem vyrazil konečně taky, pořídit nějaké fotografie u nás / poslední 3 roky vlastně fotím jenom při expedicích v zahraničí / přesněji do jedné slovenské lokality pozorovat a nafotit Vlhy pestré (Merops apiaster). Že asi 400 km od domova uvidím tak krásně zbarveného opeřence jsem opravdu netušil.

Dle mého určitě patří mezi to nejbarevnější a nejpestřejší co můžete spatřit v Evropě a odtud taky název. Vlha pestrá přezimuje v teplých afrických zemích a k nám se vrací poměrně dlouho, protože na rozdíl od našich menších opeřenců teprve u nich v současné době probíhá páření. Místo k hnízdění si většinou vybírá v opuštěných a vytěžených terasovitých písčitých lomech, kde podobně jako Ledňáček říční (Alcedo atthis) vyhrabává asi metrové hnízdní nory o průměru 7 cm. Jsou velmi rychlé a stále v pohybu, takže pořídit kvalitní fotografie není vůbec jednoduché.

Po zvážení situace jsem se rozhodl postavit foto stan u nižšího křoviska kde jsem z dálky pozoroval jejich častější výskyt. Asi za hodinu si zvykli na nový objekt a občas 1 až 3 jedinci sedali na větve v dosahu mého objektivu. Abych upřesnil mého nového objektivu – toto focení jsem taky pojal jako testování novinky od Canonu – pevného skla EF 400 mm F 2,8 L IS II USM.Zpátky k Vlhám, její nejčastější potravou je v současné době včela a vosa. Ty chytá hlavně v letu, ale dokáže je sebrat i ze země. Po uchopení kořisti, si nejprve někde sedne a vyčkává, až dojde k usmrcení potravy, někdy i kořist tzv. omlátí třeba o větev / foto 20 /. Až usmrcenou tuto v celku polyká. Jejich barevná krása se těžko popisuje.

Pokud si prohlížíte fotografie, napočítáte asi 6 barev, pokud však pozorujete vlhy v přírodě, kde jsou v pohybu nebo jejich peří načechrává vánek těch barevných odstínů je asi 10. Opravdu nádhera. Viděl jsem už hodně exotických papoušků ve volné přírodě, ale vlha se jim svou krásou určitě vyrovná. Je škoda, že ji tak málo známe a většina mých známých ji nikdy neviděla. Dobrá zpráva je, že lokalit kde vlha pestrá u nás hnízdí, trochu přibývá a pokud si dáte práci s vyhledáváním na internetu, nemusíte jezdit až na slovač. Já jsem se rozhodl pro toto místo z důvodu početnějšího hejna a větší šance pořídit za jeden den slušné fotografie.

Pokud bude čas, rád bych vlhy navštívil ještě jednou a to zhruba za měsíc, kdy jsou nuceny neustále krmit mláďata a pro fotografa je celkem jistota, že pokud si počká u nory …….. určitě se dočká.

PS: pomáhejte přírodě

Více fotografií v galerii…

V_16 V_17 V_18

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *