Tygr Bengálský

Panthera tigris tigris – Tygr Bengálský / národní park Corbett, severní Indie /

Samec dosahuje délky až 3 metrů a hmotnosti až 295 kg. Samice jsou menší, délka 250 cm a hmotnost 180 kg. Samice rodí 2 až 4 mláďata o váze asi 1,2 kg, které po dobu asi 3 měsíců živý výhradně mlékem. Mláďata jsou závislá na matce do věku 17 měsíců kdy postupně začínají lovit zcela sami i když počátky vlastních útoků mláďat lze pozorovat již od 5 měsíce. Tygr se dožívá věku až 18 roků.

hh1c5278

Tygři jsou na rozdíl od jiných velkých koček také výborní plavci a běžně je lze vidět při koupání v řekách a jezerech. Jejich potravou jsou velcí savci – nejčastěji jeleni, divoká prasata, vodní buvoly, opice. Tygr loví většinou ze zálohy a to kousnutím do krku, kdy většinou obrovských stiskem poruší míchu a krční tepnu. Jsou schopni napadnout kořist ve vodě i na suchu. V NP Corbet se již několikrát stalo, že tygr napadl rybáře i v loďce při chytání ryb a důvodem byly hlavně nachytané ryby. Tygřice obývá území asi 20 km čtverečných, zatímco samec až 100 km čtverečných. Vzhledem k velké netolerantnosti a agresivitě mezi samci dochází často ke krvavým soubojům kdy může souboj skončit i smrtí jednoho z nich.

Tygr je šelmou, která má svědomí nejvíce napadených a usmrcených lidí. Protože loví ze zálohy, nosí farmáři papírové masky otočené tváří dozadu a prý to i pomáhá.

Jim Corbett / zakladatel NP Corbett který jsme navštívily / řekl : Tygr je gentleman s velkým srdcem a velkou odvahou………….velkou odvahou………….

 

0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spamový kód-doplňte prosím příklad. *