Srí Lanka očima fotografa

Jsme zpátky a jednoznačně nás tento ostrov velmi mile překvapil. Příjemní lidé, žádné problémy s čímkoli, krásné a teplé počasí, velmi nízké ceny všeho, slušný pořádek téměř všude a hlavně hodně objektů na focení – ptáků. Za nimi nemusíte do národních parků stačí dojít někam za vesnici k rýžovému poli a jsou všude. Bez problému i 30 druhů za jeden den.

081

Vodní orba po
sklizni rýže

079

Ptačí ráj na jednom
zatopeném rýžovém poli

041

Volavka rusohlavá
(Bubulcus ibis)

 

 

 

 

 

 

 

 

Za necelých 14 dnů jsme toho zase tolik nestihli, ale Národní park Yala jsme poznali dokonale. Je prý to nej. ze všech parků na Srí Lance a nám se tam hlavně líbilo mnoho vodních ploch, kde je vždy živo. Pokud bych měl k něčemu přirovnat, velmi podobné jako NP v Indii.

019

Nesyt indomalajský
(Mycteria leucocephala)

045

Páv korunkatý
(Pavo cristatus)

023

Vodní buvol
(Bubalus arnee)

062

Promyka mungo
(Herpestes edwardsii)

 

 

 

 

 

 

 

 

Dalším, pro mne velmi příjemným překvapením byli dravci. Vlastně u každé vodní plochy vždy minimálně jeden seděl, což jsem jinde ještě neviděl. Dalším zpestřením byli rychlí a nádherně zelení papoušci Alexandři (Psittacula eupatrid). Pozorovat jejich skotačení a vzájemné pošťuchování při západu slunce bylo velmi působivé.

054

Orel šedohlavý
(Ichthyophaga ichthyaetus)

020

Orel bělobřichý
(Haliaeetus leucogaster)

039

Orel šedohlavý
(Ichthyophaga ichthyaetus)

051

Alexandr malý
(Psittacula eupatrid)

 

 

 

 

 

 

 

 

Jako v pravěku jsme si připadali při vyrušení asi tisícového hejna spících Kaloňů indických (Pteropus giganteus). Na to že jejich potravou je výhradně jakékoli ovoce vypadají dost hrůzostrašně. Vzpomínám, jak asi před 2 roky mne málem jeden pokousal a to na ostrově La Digue, kde ho místní domorodci měli zavřeného v kleci a já jsem opět prověřoval jeho povahu. Jinak má pěkně ostré zuby a rozpětí křídel až 1,3 metru.

044

Kaloň indický
(Pteropus giganteus)

012

Kaloň indický
(Pteropus giganteus)

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostrov je krásně zelený, většinou i rovinatý a liduprázdné pláže asi na turistický ruch teprve čekají. Nejvíce zde potkáte rusky mluvících turistů odhadem tak z 80%. Důležitá informace od našeho známého je stálost počasí, bez výrazného období dešťů ale teploty po celý rok dost vysoké v průměru 34 st. přes den a v noci kolem 28 st. To je hodně a je nutné si vybírat ubytování s klimatizací. Stravování – konečně tak jak to má být pokud jste u moře. Ryby, krevety, humři a jiné – velmi levně i v hotelových restauracích velká porce čerstvých mořských specialit kolem 75 CZK, na ulici 15 až 20 CZK. Další důležitá informace, je otevřena dálnice z Colomba na jih do Galle velmi zrychlí přesun do NP Yalla. Po pobřeží to trvá asi 7 hodin a po dálnici max. 2 hodiny. Místní jsou ale velmi šetřiví a tak ji nepoužívají, protože je placená. 50 km stojí asi 4 dolary, takže dobrá rada, přinuťte je a sami si to zaplaťte. Ušetříte i spoustu času.

001so

Menší čajová
plantáž

002so

Náš
Ťukťuk

084

Západ slunce nad
Indickým oceánem

 

 

 

 

 

 

 

 

Jako zpestřením byla pro nás asistence při fotografování 2 svateb. Jinak na rozdíl od nás fotografování svatebčanů je tady priorita a celá svatba se tomu podřizuje. Není to tedy jenom jedna procházka po zahradě ale hned minimálně 4 a to v celém průběhu dne. Velmi atraktivní jsou i ti nejchudší místní rybáři, vydrží na obyčejných dřevěných kůlech sedět i několik hodin a obstarávat něco k snědku. Neuvěřitelné a popravdě asi i velmi nepohodlné.

003

Cejlonští
svatebčané

030

Cejlonští
rybáři

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpátky ke zvířatům – přesněji k hadům. Asi to nej. co mne mohlo na otrově potkat bylo několikeré setkání s obávanou Kobrou indickou (Naja naja) celkem 2x a to nejcennější / tentokrát i Ilča neodolala a nelitovala / naše setkání s velmi vzácnou bílou formou Kobry indické. Opravdu jí to hodně slušelo. Nevím, jestli moje vzdálenost cca 2 metry byla dostatečně bezpečná, ale co dokáže její jed, si nepřejte vědět. Více jsem již popsal zde, https://www.fbphoto.cz/aktuality/expedice-sri-lanka-3/ Tato setkání jsou ale na delší článek a slibuji, že tak v nejbližších dnech udělám. Dalšího hada, kterého jsme dohledali, byla Krajka tygrovitá ( Python molurus molurus ). Tento asi 4 metrový nejedovatý drobeček byl vcelku poslušný ale jeho síla při škrcení je obrovská. Sám jsem to prověřil.

026

Krajka tygrovitá
( Python molurus molurus )

076

Krajka tygrovitá
( Python molurus molurus )

013_

Krajka tygrovitá
( Python molurus molurus )

033

Kobra indická
(Naja naja)

047

Kobra indická
(Naja naja) bílá forma

040

Kobra indická
(Naja naja) bílá forma

057

Kobra indická
(Naja naja) bílá forma

083

Kobra indická
(Naja naja)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nakonec mohu tedy všem nejenom fotografům tento krásný ostrov doporučit. Z techniky mi nejvíce vyhovoval objektiv Canon EF 70-200 f/2,8L USM Canon EF 500/4,0L IS USM a Canon EF 50mm f/1,2L USM. Mohlo by jich být i víc ale váhový limit pro palubní zavazadla u Emirátes je 8 kg a moje popsaná sestava + další potřebné včetně foto batohu byla 15 kg. A to je ten problém. Při odbavení v Praze šel na váhu, ale nějak jsem je ukecal a zpátky v Colombu jsem dělal blbku a batoh prostě ukryl pod přepážku. Doplatek za nadváhu je kolem 3 tisíc v jednom směru.

087

Náš průvodce
Milan s Ilčou

 

 

 

 

 

 

 

 
Poděkování našemu průvodci Milanovi / Srí Lanka /
hadímu muži Sandokanovi / Srí Lanka /
Ivě Tučkové / CZ /

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *