Souboj predátorů
/Peru NP Manu – zakázaná zóna/
Vydra obrovská – žije v řekách a jezerech jižní Ameriky a její potravou jsou nejčastěji všechny druhy ryb. Žije v menších skupinách nejčastěji do 10 jedinců. Má plovací blány a ve vodě je velmi mrštná zatímco na břehu se nerada ukazuje. Vydry obrovské se dorozumívají pronikavým křikem, který je slyšet hodně daleko. Indiáni – dnes jejich potomci si ji pojmenovali vodním lvem a to co jsem viděl tomu naprosto odpovídá. Na jezeře Salvador žije největší forma těchto vyder kde dospělí dosahují hmotnosti i 50 kg.
Kajman černý – je největší ze všech kajmanů a běžně dorůstá do délky i 5 metrů. Je to nelítostný predátor který napadá vše živé a v přírodě nemá mezi zvířaty nepřátel. Jeho hlavní potravou jsou kapybary, divoká prasata, ryby, ptáci ale právě i vydry obrovské.
Jezero Salvador leží v zakázané zóně národního parku Manu v Peru. Pokud se sem chcete dostat, musíte jedině přes peruánskou CK a to přesně jenom 7 CK má povolení do této zakázané zóny. Výchozím městem je nejlépe Cusco – hlavní město bývalé říše Inků. Z Cusca musíte přejet Andy, nalodit se na domluvenou loďku, najmout průvodce, posádku včetně kuchaře a proviantu a vyrazit po někdy až nebezpečné řece Alto Madre de Dios, dále po řece Manu – no a když půjde vše hladce, tak za 4 dny jste u jezera. Není to zrovna jednoduché a pohodlné protože po cestě taky musíte někde spát.
Náš průvodce sem nejčastěji doprovází kameramany a fotografové od BBC a National Geographic. Tentokrát jsem to byl já a moje žena Ilona. Přiznám se, že pro něžné pohlaví to moc ale není. V národním parku Manu jsem toho viděl opravdu hodně ale to nej. mne čekalo na jezeře Salvador. Na jezero se dostanete asi 2 hodinovým pochodem džunglí, která ho i celé obklopuje. U malého mola je zakotven asi 5 metrový jednoduchý katamarán na ruční pohon.
Vyrazili jsme hodně brzo asi ve 4 hodiny – prostě dříve než vstane příroda. Noční pochod pralesem z čelovkami na hlavě byl v pohodě a u jezera se začalo rozednívat. Hned po nalodění jsme uslyšeli pronikavé hlasy vyder obrovských a vyrazili jsme tím směrem.
To co jsem za chvíli uviděl dle našeho průvodce to tady nikdo ještě nepozoroval, ale asi nikde jinde a pánové od BBC a NG asi museli škytat.
Souboj dvou predátorů Vydry obrovské a 5 metrového Kajmana černého. Vydry začali opatrně a bylo vidět, že sami jen tak by ho nenapadli. Museli dostat nějaký impuls a hlad to určitě nebyl. Zprvu vyhrával Kajman a několikrát i pokousal asi 2 dospělé vydry.
Toto ale dlouho netrvalo a asi po 40 minutách se to doslova obrátilo. Kajman jako jedinec se unavil a jeho mrštnost se vytratila a asi 6 dospělých vyder se na něj vrhli někdy i najednou.
Neměli to však jednoduché a ani po hodině zápasu to kajman nevzdával. Zajímavé bylo to, že vydry se mu snažily vykousat oči aby neviděl a to se jim i povedlo.
Celé kruté představení trvalo asi 2 hodiny a vůbec jsem nelitoval tu náročnou cestu až sem. Po 2 hodinách už Kajman nežil a vydry ho doslova rozpárali a požírali jeho vnitřnosti.
No a proč se to stalo ? Vydra opravdu loví jenom ryby ale i na toto jsme přišli.
Celá vydří tlupa měla mít 6 dospělých a 5 mláďat. Protože jsme na jezeře zůstali až do odpoledne, měli jsme čas mladé dobře spočítat a byli jenom dvě. Takže to je jasné, msta – vydrám došla trpělivost. To že si toto dovolí ale je až neskutečné. Takže ten název vodní lev, který jim dali místní indiáni dokonale sedí.
Pozor – to je ale náhoda, právě nyní vysílá a opakuje čt2 dokument BBC Earth Zázračná planeta: Obří vydry z Amazonie kde britský kameraman Charles Hamilton-Jones natáčí na tomto jezeře Salvádor vydry obrovské již 13 let a tráví tam ročně i několik měsíců. Za těch 13 roků to co mi ale neviděl, protože jediný útok vyder na kajmana který natočil se celý odehrál v zarostlém houští na pokraji břehu a ve filmu není nic vidět.
I my máme nafilmováno – to ale až příště.
Odkaz na dokument BBC Earth ‚ http://uloz.to/xsTpX4eW/zazracna-planeta-obri-vydry-z-amazonky-xvid-avi
0