Papoušek žlutouchý -Kolumbie

Patří mezi nejvzácnější papoušky na světě a to byla pro mne velká výzva. Díky mým kolumbijským kamarádům Pablovi a Juanovi jsem jejich lokalitu navštívil už dvakrát. V roce 2017, to jsem už popisoval v časopise https://www.fbphoto.cz/expedice-kolumbie-dil-prvni/ 

Podruhé v roce 2018 kdy se i docela zadařilo. Dostat se do výšky téměř 3000 metrů v kolumbijských Andách kde tito velmi vzácní papoušci žijí je hodně náročné a řidič který vás tam terénním offroudem doveze musí být ten nejlepší a to Juan určitě je. Cesta trvá 2,5 hodiny, cesty jsou kamenité a většinou velmi nebezpečné i díky častým sesuvům půdy po intenzivních lijácích. Doslova nevíte co vás za zatáčkou čeká. Samozřejmě nahoře musíte být dříve než se vzbudí příroda tj za tmy. Šance aby jste viděli papoušky žlutouché je asi 20 procentní. Čísla kolik jich celkem žije se velmi rozcházejí, dokonce v roce 2020 bylo jejich poslední sčítání. To co se uvádí na internetu jeden opisuje od druhého ale v oblasti kolem města Jardin jich je po mnohaleté přísné ochraně do 500 ks.   V každém případě je velmi, velmi vzácný ale taky velmi krásný a náročný. I proto se nikde nechová ani v zoo a ptačích parcích ani u chovatelů. Dle místních ho prý nejde udržet v zajetí  při životě více než týden. Pro jeho záchranu se dělá hodně, ale třeba po vyvěšení několika desítek hnízdních budek neobsadil ani jednu a o to je vše složitější. Hnízdní dutiny si většinou vyhledávají na palmách Ceroxylon quindiuense.

Franta Brzák

Kolumbijské Andy vzadu je vidět město Jardin, tady vysoko v horách žije a hnízdí Papoušek žlutouchý (Ognorhynchus icterotis)
Papoušek žlutouchý (Ognorhynchus icterotis)
Papoušek žlutouchý (Ognorhynchus icterotis)
Papoušek žlutouchý (Ognorhynchus icterotis) v hnízdní dutině. Vidět je takto je obrovská náhoda a štěstí. To umělé oplechování je z důvodu zabránění obsazení dutiny jiným větším druhem. Jednoduché a funkční.
Papoušek žlutouchý (Ognorhynchus icterotis)
Papoušek žlutouchý (Ognorhynchus icterotis)
Pár papoušků žlutouchých (Ognorhynchus icterotis) toto je asi moje nevzácnější fotka tohoto druhu která hlavně ukazuje, že intenzivní ochrana vede ke zdárnému hnízdění.
Jeho hlavní potravou jsou plody stromu croton magdalenensis

 

0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spamový kód-doplňte prosím příklad. *