Pantanal

Text a foto : František Brzák / cestovatel, fotograf /

Publikováno v čas. Příroda 8/2009

http://www.epublishing.cz/priroda

Pantanal –  největší bažina světa  celková rozloha 230 tisíc kilometrů čtverečních největší koncentrace tropické fauny v Americe největší mokřadní ekosystém Cesta tam je trnitá – nejlevnější letecké spojení Praha – Paříž – Rio de Janeiro  –Sao Paulo   –  Campo Grande  –  a Brazilská vstupní brána do Pantanalu město Aguidauana , asi 3 hodiny jízdy autem.My jsme pokračovali malou cesnou asi 160 km do vnitrozemí Pantanalu. V bažinách se dále můžete pohybovat  pěšky, hodně dobrým terénním automobilem, nejlépevšak na koni nebo kánoi.Mokré období –prosinec až březen  2/3 oblasti se zaplavují a průměrná denní teplotaje zde kolem 34 st. V dubnu začíná voda ustupovat a zalité prohlubně vytvářejí jezeraplných ryb. Ty 0V6K2167samozřejmě lákají obrovské množství ptáků. V Pantanalu jich je 700druhů / v celé Evropě asi 500 druhů ptáků / Suché období  květen až listopad srážky bývají ojedinělé a to většinou v noci a teplota klesá na příjemných 27 stupňů. V řekách Pantanalu se nachází 230 druhů ryb s velmi hojnou Piraňou. Co nás dostalo   –  koupání v řekách plných kajmanů brýlových a Piraní je bezpečné. Kajman na člověka zásadně neútočí a vždy vás pozoruje ze vzdálenosti min. 3 metrů.

Při pomalém přiblížení na vzdálenost 1 metru vždy trochu zavrčel a vyklidil pole. Piraňa se vás pouze lehce dotkne a dále nejeví zájem. Pokud však nahodíte návnadu na háčku, nejlépe kus syrového masa nejdelší záběr nikdy nebyl déle než 5 vteřin a vždy Piraňa. Všudepřítomní velcí papoušci, hlavně Ara hyacintový,  Ara arakanda které slyšíte na velkou vzdálenost a lehko je dohledáte. Jsou i velmi zvědaví, takže jsou stále kolem Vás. klidný a pohodový život místních lidí, kdy třeba honáci dobytka jsou vlastně kovbojové z nezbytným koltem u pasu a pokud zrovna nesedí na koni,  diskutují někde ve stínu v hloučku a to nám silně připomínalo scénky z westernových filmů.

My jsme se vypravily  do Pantanalu koncem řijna a toto období vřele doporučuji.  Deště byli velmi pouze vzácně a to ještě v noci. Takže i výskyt nepřijemných a nebezpečných komárů / malárie, horečka Dengue / byl ještě přijatelný.  Teploty v tomto období jsou už vyšší kolem poledne i 36 st.  Pro fotografa je to opravdový ráj. Srovnatelná je snad jenom jižní Afrika. Pantanal však vítězí méně známými druhy zvířat a hlavně možností volného pohybu dle vlastního uvážení. V Africe většinou nesmíte opustit auto s průvodcem. Odlehlejší místa jsou naprosto liduprázdné po celou dobu naší expedice jsme nepotkali ani živáčka. Na vzdálenější výpravy do pustých končin je určitě dobré si najmout průvodce. Co si vzít na cestu – určitě dobrou pevnou obuv, lehké a vzdušné oblečení tzn. plátěné dlouhé kalhoty, triko s rukávy,  pokrývku hlavy, plavky, dalekohled na pozorování zvěře a ptáků, větší zásoby různých repelentů.

Nutné očkování – žlutá zimnice, malárie / nebo antimalarika ve formě tablet vzít sebou .

0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spamový kód-doplňte prosím příklad. *