Na život a na smrt–orli mořští a jejich chování ve volnosti.
Za orlem mořským (Haliaeetus albicilla) nemusíte jenom k moři, pokud máte štěstí můžete je zahlédnout i u nás a to v okolí větších rybníků a právě ryby jsou jejich nejčastější potrava. Problém je v tom, že jsou velmi plaší a ostražití a orlí zrak je naprosto dokonalý. Vím to velmi dobře protože i u nás v českém ráji jsem dohledal jejich hnízdiště i rybník kam lítají brzo ráno lovit ale ať se snažím sebevíc oni mne vidí už sto metrů od břehu a to ve velmi hustém lese.
Když jsem dostal zprávu od kamaráda Marcina / výborný polský fotograf / že už je ten správný čas, neváhal jsem a druhý den jsem vyrazil. Konečná byla u města Kutno v PLR.
Mořští orli se při hnízdění stále vracejí do svých hnízd a pokud je v okolí hojnost potravy i v zimě nemají potřebu měnit teritorium. Rybníky se však se vypouští nebo zamrzají a oni musí hledat i jinde.
Na tomto principu je vlastně postavené i toto nádherné orlí divadlo, protože to asi jinde k vidění prostě není. Již 8 roků jim je v odlehlém a nepřístupném místě pravidelně od října do konce února nabízena kvalitní potrava – ryby, prvotřídní maso a orli si zvykly na toto místo lítat a to z okolí i 300 kilometrů.
Brzo ráno ještě za tmy jsem zalezl do jednoduchého, ale dostačujícího krytu kde bylo asi 5 st. nad nulou. Jako vždy jsem trochu podcenil teplé oblečení, ale to je u mne běžné. V tomto krytu 2×2 metry musíte vydržet až do večerní tmy, toaleta je prostý kbelík a v žádném případě nesmíte vylézt, protože orli pokud vás zahlédnou nebo uslyší další minimálně 3 dny nepřiletí. Docela kruté.
Začíná svítat a na rozlehlou louku přistávají vrány, krkavci straky a sojky a dokonce přišla i liška. Asi po hodině když už je světlo uslyším nad krytem typické zasvištění křídel a nad loukou zakrouží majestátný orel mořský odhaduji rozpětí asi těsně pod 2,5 metrů. Zakrouží a odletí a nějakou dobu zase ticho. Potom si všimnu, že na okolních vysokých stromech je jich víc a dojde mi že to byl průzkumník. Jsou opatrní a asi se jim nelíbila liška. Za chvíli začnou postupně přistávat na louce a začíná nádherné orlí divadlo.
Souboje o potravu jsou ale i kruté obrovské pařáty umí přivodit i smrt ale taková je příroda. Nádhera jsem zmrzlý ale šťastný. Orli s ledovým klidem tolerují menší ptáky ale pokud je někdo hodně drzý jako jedna straka na fotografií může to dopadnout i jinak.
Mezi sebou však neznají slitování a jejich letová obratnost i při tomto až 2,5 metrovém rozpětí je doslova neskutečná. Narážejí do sebe hlavně ve vzduchu, pařáty sekají do celého těla protivníka a chumáče peří lítá na všechny strany. Silnější zvítězí a svoje vítězství dokazuje silným orlím pokřikem.
Podívaná je to opravdu jedinečná a několik mrazivých dnů rychle uteklo. Určitě se sem vrátím jen co napadne sníh.
Fotograf František Brzák
Královna, tak jsem pojmenoval tuto asi 8 letou samici orla mořského protože je ze všech orlů co jsem pozoroval nejkrásnější, největší, nejagresivnější, nejsvětlejší a její zbarvení je velmi vzácné.
Orli mořští snášejí ostatní menší ptáky – krkavce, vrány, straky, sojky kteří se ve velkém počtu přiživují na jejich potravě a málo kdy někomu ublíží ale tady pohár přetekl a drzá straka to odnesla. Okamžik těsně před.
Majestátný let.
Pravidelně jeden z orlů stále hlídá celé okolí.
Souboje na život a na smrt.
Běžně silnější nebo starší odhání ostatní orli od potravy a často je pronásleduje i stovky metrů.
Když některý orel zvítězí tak to všem oznámí silným orlím pokřikem.
Královna – je nádherná.
0
Parádní…..