Když gepard útočí
Pozorovat jak Čita / masajský název Geparda štíhlého (Acinonyx jubatus) / loví kořist je o hodně velké náhodě a pokud trochu znáte chování kočkovitých šelem v přírodě jste k této akci o krok blíže. Hned jak jsem ho uviděl na blízkém kopci bylo mi divné, že při vysoké téměř polední teplotě nespí někde ve stínu stromu – tak jak ho většina turistů běžně zahlédne. Byl roztěkaný občas zamával ocasem a svaly na jeho vypracovaném těle se nepravidelně chvěly. A to mi stačilo abych upozornil ostatní a řidiče, že tady se něco bude dít.
Byl to velký samec a po chvíli přešel blíž k rozlehlé vyschlé savaně, kde na něj čekala samice. Zahlédl jsem trochu něžnosti která ihned přešla do dalšího upřeného pozorování a vyhlížení kořisti.
Co bude jeho obětí ? Zamířil jsem teleobjektiv po směru jejich očí a bylo to jasné. Gazela Thomsonova (Gazella thomsonii) častá kořist gepardů. Asi 5 kusů těchto středních gazel se páslo ve vzdálenosti 200 metrů a jak hledali něco zeleného pomalu se přibližovali k nám i ke gepardům. Vše hrálo pro nás i čitu, vítr byl příznivý a metrová suchá tráva bránila gazelám v lepším rozhledu.
Když se Gazely přiblížily asi na 80 metrů samec vstal a opatrně sešel z malého hliněného kopce a přikrčen vklouznul do vysoké trávy. Zajímavé pro mne bylo, že menší samice ho následovala s odstupem 40 metrů, ale k lovu se nepřidala a vlastně ke kořisti dorazila asi s 5 minutovým zpožděním. Že by čekala potomstvo? Nevím ale to je pro mne jediné rozumné vysvětlení.
Jenom jsem stačil potichu vyslovit “ pozor atak “ a to co se v následujících minutách odehrávalo bylo doslova úchvatné a šokující. Gepard který byl v tu chvíli asi 30 metrů od pasoucí se gazely vyrazil takovou rychlostí že podle mne na něj nemá ani Ferrari. Mohutné asi 6 metrové skoky jsem skoro ani neviděl a gazela která se dala na smrtelný úprk prostě šanci neměla. Přesněji neměla, ale snažila se…no kdo by se také nesnažil. Začala kličkovat a skákat ale gepard byl ihned u ni.
Bohužel vše se odehrávalo ve směru od nás, ve vysoké suché trávě a stržení gazely bylo nakonec ve vzdálenosti asi 200 metrů. Hned jsem věděl, že z toho nebudu mít žádné slušné fotografie ale pro ukázku a dokreslení snad postačí. Jak všichni víme gepard na rozdíl od jiných kočkovitých šelem nemá vyvinuté zatahování drápů a ty připomínají spíše drápy psů. To se názorně projevilo i v nedostatečném přidržení kořisti za zadní partie, přesněji gazela se mu 3 x vytrhla a snažila se rychle utéci. Tady dokonale záleží kdo je v lepší kondici a lovec i oběť mají stejnou šanci. A tak to má v přírodě být – páni myslivci!
Celá podívaná se tímto protáhla asi na 5 minut a bylo opravdu na co se koukat. Velká škoda, že se vše neodehrálo blíže k našemu autu a když někde uvidím zdařilé fotografie podobných útoků mám vážné pochyby, že to je vše asi důkladně připravené.
Tyto fotografie vznikly v Tanzanii NP Serengeti – červen 2014
0