Kakadu růžový

V novém čísle / 2-2015 / PAPOUŠCI vychází i můj článek s příběhem o pozorování a fotografování australských Kakadu růžových (Eolophus roseicapillus) v několika lokalitách australské divočiny. Setkání s nimi bylo velice příjemné a poučné – i když často i hodně horké. Více v následujícím článku.

kakadur

uvod

FRANTISEK BRZAK - KAKADU RUZOVY_page3_image3je sedm hodin ráno a já se probouzím v neznámém prostředí, kam jsem dorazil za tmy pozdě večer předešlého dne. Přesněji jsem v centrální Austrálii v oblasti posvátných hor Uluru a Kata Tjuta. Otevřu dveře u terasy a nejdříve mne překvapí hrozné horko, přesněji brzo po ránu 35 stupňů. Neumím si představit, jak bude kolem poledne, a co tady budu v tomto úmorném vedru dělat dalších 5 dní. Tady přece ani nemůže žádné zvíře žít a přežít…

 

 

 

Kakadu růžový

(Eolophus roseicapillus)FRANTISEK BRZAK - KAKADU RUZOVY_page3_image1

Rychle jsem však vystřízlivěl, když jsem přesně naproti mé terase uviděl papouška. Jeho určení bylo pro mne velmi jednoduché – narůžovělé peří – to musí být KAKADU RŮŽOVÝ (Eolophus roseicapillus). Chuť na čaj a připravenou snídani mne rychle pře-šla. Z batohu jsem vyndal foťák a už jsem byl venku. Šedočervené asi 35 cm velké tělo a růžová chocholka. Nespletl jsem se. Jsou to „růžáci“. Jsem v Austrálii už 10. den a tito papoušci bych prý měl potkávat, často ale já je vidím poprvé. Bylo jich asi 5 a docela mne nemuseli. Stále si udržovali odstup asi 15 metrů.

Divné říkám si a později jsem na to přišel. Pokud nemají na stromě ani na zemi žádnou potravu nebo není jejich čas hrátek (obojí bývá ráno a navečer) jsou do-cela plaší. Alespoň tady v centrální horké a pusté Austrálii. Národní park Uluru – Kata Tjuta má roz-lohu přibližně 1300 km2 a pro místní oby-vatele Aborigince jsou obě hory posvátné. Je tady všeobecně známo, že se jim nelíbí, aby turisté lezli po těchtoskalách a dokonce jim to i zakazují. Uluru tvoří jeden obrov-ský monolit vystupující do výšky 350 metrů a seskupení Kata-Tjuta (mnoho hlav) tvoří 26 skalních oblých útvarů, z nich ten nej-vyšší má vrchol ve výšce 500 metrů.

FRANTISEK BRZAK - KAKADU RUZOVY_page3_image2

Tento národní park je jedním z největších austral-ských lákadel, a to hlavně svým červeným zabarvením při východu a západu slunce. To, že tady v těchto nehostinných pod-mínkách budu pozorovat a fotografovat kakaduy růžové jsem vlastně ani nevěděl a přiznám se, bylo to pro mne příjemné pře-kvapení. Nejlepší čas pro fotografování byl od rozednění do deváté dopoledne. V tom-to čase byla ještě okolní teplota přijatelná, okolo 35 °C a růžáci nám předváděli doslova zábavné divadlo při hledání potravy, různém vzájemném napadání a taškaření. To s jakou rychlostí se proplétali mezi větvemi vzrost-lých blahovičníků, bylo až neskutečné. U nás bych to přirovnal ke Krahujci obecnému, kterého jsem několikrát pozoroval při lovu. Jeho letová obratnost je také obdivuhodná.

FRANTISEK BRZAK - KAKADU RUZOVY_page3_image6Oblíbenou pochoutkou kakaduů růžových jsou travní semena,

která neúnavně hledají..FRANTISEK BRZAK - KAKADU RUZOVY_page3_image5

Hodně mne zajímalo, čím se v této nehostinné krajině vlastně živí. Vegetace se tady převážně skládala z několika druhů blahovičníku (eukalyptus), akácií, dále tu je čas-tý pouštní dub a z travin trojzub pichlavý. No a tyto stromy, keře a traviny jsou jedinou možnou po-travou kakaduů růžových v této čás-ti střední Austrálie. Pozoroval jsem je, jak okusují různé bobule, listy, výhonky, ale i kůru a dokonce často i uschlou mízu ze stromů. V těchto místech je ale na zemi často neuvidí-te (jako v jiných částech Austrálie), protože kvalitního travního seme-na je tady asi hodně málo. Jedinou nádrž s vodou, která se v těchto mís-tech nacházela, FRANTISEK BRZAK - KAKADU RUZOVY_page3_image7byl silně nachlórova-ný venkovní bazén, ale růžákům to nijak nevadilo a vesele se sem lítali jak napít tak i koupat. Jinak pobývat tady delší dobu příliš nedoporuču-ji, protože v tomto ročním období (únor), tady bylo od 10 hodin do-poledne až do západu slunce kolem 43 °C, a to není nic příjemného.Moje druhé setkání s kakaduy růžovými bylo v jiné části Austrá-lie, a to na ostrově Magnetic Island, kam jsem se vydal hlavně za koala-mi. JeFRANTISEK BRZAK - KAKADU RUZOVY_page3_image8 to menší kopcovitý a malebný ostrov, který leží asi 7 km od města Townsville, kam se lodí dostanete asi za dvacet minut. Vše tady vypadalo jako v pohádce, ale v moři, které je tady přímo nádherné, se nevykou-pete. Všude jsou tu cedule ZÁKAZ KOUPÁNÍ pro velký výskyt jedova-tých medůz čtyřhranek, a poslední den, když jsem odjížděl, jsem se do-zvěděl od místních, že se mi docela diví jak si lehám do trávy (to je to naše fotografování od země), protože se na tomto ostrově přemnožil jeden z nej-jedovatějších hadů světa, který má působivé jméno Smrtonoš (Acanthophis). Dokonce abych uvěřil mi ho i ukázali, ale bohužel už to měl za sebou.

Věřte, že i tak šla z něho hrůza. Růžáky jsem tady pozoroval téměř každý den a na rozdíl od horké centrální Austrálie tady byli téměř stále na zemi. Bylo jasně vi-dět, že za hlavní potravu jim tady slouží trav-ní semínko.

Na zem si sedali i v početných hejnech a já jsem k nim mohl i na 5 metrů. Pokud jsem je vyplašil, nikdy nevylétli na strom, ale zase se vrátili na zem. Samozřejmě jenom v době ranního a večerního krmení. Přes den je nevidíte, jelikož odlétají nedale-ko do stínů hustých pralesů.

FRANTISEK BRZAK - KAKADU RUZOVY_page3_image9Při prohlížení nafoceného materiálu jsem si všimnul, jak málo mám fotografií, kde mají kakaduové zdviženou chocholku. No asi jsem se k nim choval velmi korektně a to mne i těší. Pokud se vydáte do Austrá-lie, zcela určitě na tyto krásně zbarvené pa-poušky narazíte a chvíle s nimi strávené stojí opravdu za to. Závěrem bych chtěl poděkovat za po-zvání a naprosto perfektně připravenou Australskou expedici kamarádům stopa-řům a naháněčům Denise a Michalovi, a za asistenci při fotografování manželce Iloně a vnukovi Adamovi.

0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spamový kód-doplňte prosím příklad. *