Kakadu palmový

Ten nej… Kakadu palmový  (Probosciger  atterimus)

Možná to zní podivně ale věřte tomu, že potkat tohoto krásného a velmi, velmi vzácného papouška ve volné přírodě je pro milovníka fauny, wildlife fotografa a obdivovatele velkých papoušků doslova zázrak. On je to zázrak vidět ho i v zajetí, kolik se jich chová u nás netuším ale raději to je pro jeho vzácnost a nedostupnost velké tajemství. Už jenom jeho cena o které se také raději nemluví se pohybuje na úrovni nové slušně vybavené škody octávie. Ve volné přírodě jsem již měl možnost pozorovat více druhů velkých papoušků, třeba Ary hyacintové vojenské, zelenokřídlé , ararauny i jiné a tyto zážitky jsou určitě nezapomenutelné a emotivní ale setkání s Kakadu palmovým / domorodci ho nazývají Kakadu arový / je ještě silnější zážitek.

Na expedici po Indonéských ostrovech jsem se vydal hlavně za varany komodskými. Najatou asi 8 metrovou lodí se 4 člennou posádkou jsme v průběhu několika dnů obeplouvali ostrovy Rinca, Flores, Komodo kde je výskyt těchto plazů největší. Na těchto ostrovech mne velice příjemně a nečekaně překvapil velký výskyt papoušků nejčastěji Kakadu žlutočečelatých a Kakadu bílých. Abych se přiznal při přípravě na tuto expedici jsem se to ani nikde nedočetl a proto jsem byl tím i trochu ale příjemně zaskočen. Jejich neustálé dovádění a velmi hlasitý křik je prostě nepřehlédnutelný zážitek. Pokud je porovnám s chováním jihoamerických velkých papoušků jejich projevy a chování jsou velmi podobné.

Malých ostrůvků je všude bezpočet a u jednoho, který prý ani nemá žádné jméno jsme zastavili protože měl krásnou malebnou pláž a byl čas na krátký odpočinek a svačinu. Tuto chvíli jsme s Ilčou využili hlavně ke koupání a šnorchlování a užívali si malebného podvodního světa. Za několik minut slyším volání a jeden ze členů naší posádky na mě mává ať vezmu fotoaparát a jdu za ním. Na kraji pralesa na asi 60 metrů ode mne vidím velkého černého ptáka a nejprve si říkám trochu zklamán, že to bude asi Krkavec. Teleobjektivem si ho přitahuji a prohlížím a v tom se mi doslova zastaví dech. Hned jsem ho poznal, jeho černá silueta obrovský zobák a vztyčená chocholka je prostě nepřehlédnutelná.

Kakadu palmový – určitě to nej. co příroda mezi velkými papoušky vytvořila. Mohutný asi 70 centimetrový jedinec byl na ztrouchnivělém stromě kde okusoval kůru. Je celý černý s jasně červenými nahými lícemi jeho zobák je doslova impozantní a vlastně mezi papoušky celého světa i největší. Nejprve jsem raději udělal několik fotografií na tuto velkou vzdálenost – co kdyby uletěl a potom jsem se snažil k němu přiblížit tak aby byly fotografie alespoň trochu dokonalé. Hned mě viděl při vzdálenosti asi 30 metrů přestal okusovat strom a koukal se upřeně na mne. Něco žvatlal a podivně podupával jednou nohou což vypadalo velmi komicky. V duchu jsem se modlil aby neuletěl a dal mi více šancí. No a potom se stalo to co mi doslova vyrazilo dech. Poposkočil, vzlétl a představte si že přímo na mne. Nádhera, nádhera to mi problesklo hlavou vidět tohoto kakaďáka letět je prostě úžasné. Přistál asi 3 metry přede mnou na nízké větvi a koukal se mi přímo do očí. Byl hrozně zvědavý a stále si prohlížel fotoaparát , poslouchal cvakání závěrky a neustále kroutil hlavou ze vztyčenou černou chocholou. Byl prostě nádherný ! Věřím tomu, že kdybych vytáhl třeba nějaký paraořech tak by šel i na ruku.

Domorodci mi později vyprávěli že jich tady žije velmi málo, někdy na nezalidněných malých ostrovech uvidíte jednoho až 2 jedince ale nikdy ne celé hejno jako třeba Kakadu žlutolících. Upřímně se musím přiznat, že mi tato příhoda tak utkvěla v paměti – když si vzpomenu na tuto expedici za Komodskými draky největším zážitkem bylo pro mne setkání s Kakadu palmovým.

Brzák František

Kakadu palmový

Kakadu palmový

Kakadu palmový

Kakadu palmový

Kakadu palmový

Kakadu palmový

 

0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spamový kód-doplňte prosím příklad. *