Asie,  Fotogalerie

Fotogalerie Indie – Jim Corbett.

Fotoexpedice 11/2009 – severní Indie NP Corbett.

Nafocení volně žijících Tygrů Bengálských / Pantera tigris tigris / bylo pro nás asi hlavní rozhodnutí proč jsme se vypravily do severní Indie.Národní park Corbett leží na severu Indie v podhůří Himalájí a dostat se tam po silnici,což je asi 300 km z hlavního města Dillí je docela horor.Jedna cesta trvala asi 11 hodin a to co zažijete na místních silnicích je opravdu nezapomenutelný zážitek.Jezdí se vlevo a silnice jsou při krajích tak zničené,že auta jedou středem a těsně před pro nás jasným střetem se vyhýbají.

Musím však podotknout, že jim to často nevychází a hrůzně vyhlížejících bouraček jsme viděli hodně. Nikomu nepatřící krávy které se volně pohybují prakticky všude běžně zařídí i několikahodinový kolaps na silnicích a místní řidiči pouze troubí a troubí.Na to opravdu nemáme nervy a co by se asi stalo kravkám u nás si umím lehce domyslet.

Ale zpátky k NP Corbett.Jeho rozloha je 581 km čtverečných a žije v něm celkem 580 druhů ptáků, 50 druhů savců a 24 druhů plazů včetně známe kobry indické.Tygřích jedinců by tady po posledním sčítání mělo být asi 280 ks a s ohledem na celkový odhadovaný počet asi 4 000 ks by měla být teoretická šance spatřit tygra celkem velká.Opak je však pravdou – spatřit ho je zázrak.V parku je velmi málo cest, kde se můžete v džípu pohybovat, všude je buď hustá smíšená džungle, nebo otevřené planiny porostlé hustou 3 metrovou trávou.Takže vidět se dá jedině výjimečně u vody, nebo ve vyschlých korytech řek a nejvíce na písčitých cestách, které jeho kočičím tlapám nejvíce vyhovují.

Naše rada – dejte si velký pozor při výběru místního průvodce,na jeho schopnostech velmi záleží.Jiný pohyb než v otevřeném džípu nebo na ochočených slonech není v parku možný.Tygr je asi nejnebezpečnější kočkovitá šelma vůbec a místní nám vyprávěli,že někdy kolem roku 1936 jediný tygr zabil 434 lidí a právě zakladatel parku major Jim Corbett tygra lidožrouta zastřelil. Historickou fotku se skoleným tygrem vidíte v okolí všude.My jsme to štěstí však měli a jednoho roztomilého asi 250 kg dospělého samce jsme viděli tak na 10 metrů po dobu asi 5 minut.V té chvíli se naše hodnocení celé expedice změnilo ve velmi pozitivní i nálada se viditelně pozvedla.Už nám ani nevadila všude přítomná špína velká chudoba,nepořádek až bordel a celkem i dost chladné počasí s kterým jsme vůbec nepočítali.Po ránu někde kolem + 6 stupňů, přes den až. + 30 st. Prostě pravá Indická zima.Určitě se tam taky vydejte,možná za 10 let šance tuto krásnou šelmu spatřit ve volné přírodě bude ještě menší?

50500

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *