Expedice Sri Lanka

Po celkem příjemném letu se společností Emirátes začínáme v Colombu. Na přípravu této expedice jsme měli vlastně pouze týden a díky profesionálnímu přístupu naší známé-neznámé sl. Ivy snad máme vše. Většina turistů z Evropy nemá na rozdíl od nás vízum a tak jsme odbavení celkem rychle.

Odjíždíme z letiště. Byli jsme upozorněni na velká rizika při řízení motorových vozidel a mohu potvrdit, že bych neujel ani 100 metrů. Sodoma komora – silnice jsou široké asi jako naše okresky ale pozor, čtyřproudové a jezdí se vlevo. Neexistují směrové tabule, názvy obcí a jiné značení pouze ve větších městech semafory, kterými se řídí asi jenom místní kravky. Těm podobně jako v Indii se musí vše podřídit. Všude stovky ťuk ťuků /zastřešená tříkolka / auta jezdí jako splašená do toho motorky, nákladní auta, kravské povozy, cyklisté a věřte na to naše ŘP opravdu nemají. Na křižovatce vše podivně funguje, a jakmile by mělo dojít ke karambolu, jako mávnutím kouzelného proutku všichni zastaví. Nepochopitelné. Cestou, která trvala asi 3 hodiny jsme mněli asi 50 křížovek nakonec jsme ale šťastně dojeli.

Je neděle ráno 7.00 hod na obloze jasno asi 30 st. a my hned po snídani vyrážíme loďkou na řeku Bentodu, která nám teče vlastně za zády. Každou podobnou takovou projížďku hned srovnávám s Amazonkou, ale to asi nejde. Dle mého to chtělo min. o dvě hoďiny kdy dříve – příště si to ohlídám. Ale přece něco. Nad námi vysoko v korunách podřimuje asi 500 kaloňů. Náš průvodce, který má tesilky a bílou košili rychle sundává polobotky a ručkuje po liánách, tím plaší Kaloně a my si připadáme jako v hororové scéně. Jsou všude kolem a velmi hlučnými zvuky to vypadá, že se jim to nelíbí. Ilča dává opět všem najevo, že to co mi nevidíme, ona vidí a tak se snad povedlo i pár fotografií místní fauny.

Za chvíli už držíme v ruce mládě krokodýla a přemýšlíme jak ho dostat do Čech. Jeho větší bratr, který je opodál už tak přátelsky nevypadá. Ještě že nás kořeny mangrove nepustili blíž. Cestou zpátky jsme se bohužel nevyhnuli exkurzi po jedné ukázkové zahradě, která byla osázena doslova zázračnými rostlinami. Dle výkladu místního podvodníka jeho preparáty vyléčí vše. Dokonce prý i větší jizvu, kterou má Ilča na předloktí a který nepomohl ani laser na klinice v Praze. No asi jsme uvěřili, protože jsme nakonec koupili.

Jsme v místě kde se v roce 2004 přehnala tsunami a asi to byl mazec. Při pohledu na cedule s označením výšky vlny nám běhá mráz po zádech. Proto i bydlíme asi metr nad mořskou hladinou. No a co bude dál? Zítra brzo ráno odjíždíme do NP Yala kde dáli alah něco nafotíme. Jde nám hlavně o leopardy, medvědy a hady.

Držte palce. Ilča a Franta

PS – nemám poprvé z důvodu váhových limitů notebook, ale pouze iPad, takže posílám pouze surové zkomprimované RAWY.

obrazek obrazek (4) obrazek (3) obrazek (1)photo (2)  photo (7) photo (6) photo (5) photo (3) photo (10)

0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spamový kód-doplňte prosím příklad. *