Expedice Lemur 2012 část druhá

Vesnice končí a malé děti nám zpívají na rozloučenou, zpěv doprovázejí bubnováni do prázdných pet lahví a obdarovávají nás různými květy. Dojemné. Stoupáme do prudkého kopce a tím vcházíme do pralesa. Hned si uvědomuji, že mi tady bude chybět objektiv dvoustovka. Je to tady hodné husté a cesty jsou prošlapané asi jenom v šířce 30 centimetrů.

Asi po 20 minutách nacházíme dospělou Krajtu, která odpočívá stočená v kořenech stromu a celkem ji ani nezajímáme. Dle mého odhadu může mít délku asi 4 metry a její sevření by asi bylo smrtící. Její hlavní potravou jsou prý lemuři a to při jejich rychlosti moc nechápu. Asi v noci kdy dokáže být hodně neviditelná. Pokud bychom tady byli sami neviděli bychom asi nic. Chameleóni jsou dokonale maskovaní a máme co dělat abychom je viděli i když nám je náš průvodce ukáže. Třeba Gekon stromový má dokonce i oči v barvě kmenu a je téměř neviditelný. Hezkou podívanou nám připravila tlupa divokých lemurů, kdy najednou jich bylo plno kolem nás a začali se trochu předvádět.

Dokrmováni je tady přísně zakázáno, to aby neztratili svoji přirozenou plachost a ostražitost, které už tak mají pramálo. Asi po třech a půl hodinách za úmorného vedra se vracíme zpět a čeká nás ryba na grilu a potom zpáteční plavba luxusní jachtou s pádly. Národní park Lokobe stojí určitě za návštěvu, ale bylo by ideální tady být tak v 7 hodin ráno. To ale prakticky ani nejde. Je středa ráno a v 8 hodin vyrážíme lodí (tentokrát má dokonce motory dva) po okolních ostrovech. Jsou to Nosy Komba, Nosy Tanikeli a Nosy Sakatia.

Pěkně popořadě: Nosy Komba – malý ostrov o velikosti asi 2×2 km který je ideální pro pozorování 5 druhů lemurů, několika druhů chameleónů a jejich predátorů a to hada škrtiče Boa arboricole.

Nosy Sakatia – malý ostrůvek kde žije jenom několik rybářů, řezbářů a jejich ženy zde vyrábí různé krásné dekorativní ubrusy.

Nosy Tanikely- nejvhodnější z lokalit na potápění a pozorováni podmořského života. Samozřejmě jsme neodolali a šli pod hladinu. Místní podmořská flóra a korály sice nejsou tak barevné, viděli jsme barevnější, ale velké množství mořských želv Karet vše vynahradilo. Během hodiny jsme jich viděli asi deset a byly to nádherné zážitky a podívaná. Mořské dno tady bylo asi jenom 5 metrů pod hladinou, takže jsme je měli neustále na očích a jejich pomalá tempa nám dovolila si s nimi i zaplavat. Pouze to chce trochu opatrnosti, protože jejich hlava je zakončena velice silným a pevným zobákem a toto kousnutí je hodně nepříjemné a nebezpečné. Protože jsme byli vybaveni i podvodní technikou snad budou natočené záběry koukatelné a rádi je umístíme na našem foto webu do galerie videí.

Lemuria Land další náš cíl kam jsme se přesunuli taxíkem, přesněji Citroenem typu Kachna stáři asi 40 let a brzdy s účinností max. 20 procent. Tento park je na druhém konci ostrova a po hodině jízdy jsme na místě. Je to vlastně malebné údolí obehnané kopcovitou džunglí kde žijí a jsou i dokrmováni všechny druhy lemurů. Většinou ale tráví tyto horké dny vysoko v korunách stromů, takže focení více zaměřujeme na chameleóny, iguany a hady. Prohlížíme zde i menší výrobnu na koncentrát, který se vyváží hlavně do Francie a používá se na výrobu parfémů. Tento koncentrát vzniká vařením a destilací květů a to ze stromů Ylang Ylang. Pokud tento nenápadný květ rozmělníte v ruce, hned jste doma. Cítíte velmi příjemnou a intenzivní vůni, která je jako základ obsažena u mnoha známých zahraničních parfémů.

Každý volný čas využíváme k focení v okolí našeho ubytováni a občas se i zdaří. Včera jsme našli oranžového chameleóna a přišli jsme na to, že se na jeho zabarvení hodně podepíše i zapadající slunce. Tak to jsme opravdu ani netušili. Tato vydařená expedice se nám neúprosně blíží k závěru a poslední náš úkol je nafotit nějaké vodní ptactvo, které sem přilétá hlavně při větších odlivech. A to by mělo být zítra ráno.

Tak držte opět palce. Přiložené fotografie bohužel nemohu upravovat ( je to vlastně původní zmenšený RAW ) – nemám na čem, tak se omlouvám za kvalitu.

Adam, Ilča a Frata ……………a mějte rádi přírodu

15.9.2012. Madagaskar, Nosy Be Expedice Lemur 2012- část druhá

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *