Expedice Borneo 2011

A je to tady, konečně jsme se dočkali. Využily jsme skvělé nabídky na další expedici a v průběhu měsíce září  2011 odlétáme na ostrov Borneo. Ubytování máme potvrzeno přímo na okraji národního parku Bako –  hustý deštný prales plný zajímavé flory a fauny. O této části Bornea se říká, že je to doslova rájem pro fotografy. Pokud to nebude nutné, chtěli bychom se po pralese pohybovat sami, snad jsme již dost  zkušení.

Protože v této části ostrova je i velký výskyt jedovatých hadů musíme být  samozřejmě i velice opatrní. Nutností budou vysoké a nepromokavé boty a asi přibalíme i lýtkové návleky jako ochranu proti uštknutí. Jinak na hady se velice těším. Kvalitních fotografií  hadů z volné přírody je velice málo.
Co bychom chtěli vidět :

 • Orangutan -chceme navštívit několik záchranných stanic ale hlavně pozorovat tyto vzácné  primáty i ve volné přírodě.
 • Kahau nosatý – velká opice s obrovským plandajícím nosem – ty prostě musíme.
 • Hulman běločelý / Presbytis frontata / – velmi vzácná opice asi by to byla velká náhoda a štěstí, kvalitní fotografie prý neexistuje. I v Malajských knihách jsou prý obrázky pouze malované. My ovšem víme jak na ně.
 • Dráček létavý / Draco volans / – létající ještěrka, známe pouze z dokumentů.
 • Levhart obláčkový / Neofelis nebulou / – největší zástupce kočičí říše žijící na Borneu.  Je to také o náhodě.
 • Rafflesia arnoldi – největší květina na světě, květ dosahuje až průměru 1,1 metru a váží i 10 kg.
 • Černá orchidej – endemická rostlina která roste pouze zde, nejvzácnější orchidej vůbec.
 • Krajta mřížkovaná / Python reticulatus / až 8 metrový had – škrtič, uloví i mladého buvola.
 • Bungar kroužkovaný / Bungarus fasciatus / – velmi jedovatý had který je zároveň i velmi plachý ale není dokumentován případ uštknutí člověka.
 • Kobra královská / Ophiophagus hannah / – až 6 metrový velmi jedovatý a nebezpečný had.
 • Papoušek krátkoocasý, Lorikul Korunkatý a jiné druhy papoušků, tukanů, zoborožců, několik druhů orlů. Na ptáky si prostě opět posvítíme.

V této oblasti se teploty pohybuji kolem 35 stupňů a velká vlhkost a časté deště jsou tu na denním pořádku.  Další nepříjemnosti nás asi čekají v podobě hmyzu,  jedovatých štírů a velkého množství pijavic. S těmi jsme se už ale seznámili  několikrát v pralese Tamara Negara / Malajsie /.

Pokud vše dobře dopadne přivezené fotografie by měli posloužit i pro vydání fotokalendáře na rok 2012. Držte palce a pokud budeme mít možnost připojení na internet –budeme posílat opět aktuální postřehy z cesty i proto často navštěvujte naše stránky. Ještě velké poděkování  Ivě Tučkové za perfektní pomoc se zorganizováním této cesty.

Franta a Ilča Brzákovi

0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spamový kód-doplňte prosím příklad. *