Expedice Borneo 2011
A je to tady, konečně jsme se dočkali. Využily jsme skvělé nabídky na další expedici a v průběhu měsíce září 2011 odlétáme na ostrov Borneo. Ubytování máme potvrzeno přímo na okraji národního parku Bako – hustý deštný prales plný zajímavé flory a fauny. O této části Bornea se říká, že je to doslova rájem pro fotografy. Pokud to nebude nutné, chtěli bychom se po pralese pohybovat sami, snad jsme již dost zkušení.
Protože v této části ostrova je i velký výskyt jedovatých hadů musíme být samozřejmě i velice opatrní. Nutností budou vysoké a nepromokavé boty a asi přibalíme i lýtkové návleky jako ochranu proti uštknutí. Jinak na hady se velice těším. Kvalitních fotografií hadů z volné přírody je velice málo.
Co bychom chtěli vidět :
- Orangutan -chceme navštívit několik záchranných stanic ale hlavně pozorovat tyto vzácné primáty i ve volné přírodě.
- Kahau nosatý – velká opice s obrovským plandajícím nosem – ty prostě musíme.
- Hulman běločelý / Presbytis frontata / – velmi vzácná opice asi by to byla velká náhoda a štěstí, kvalitní fotografie prý neexistuje. I v Malajských knihách jsou prý obrázky pouze malované. My ovšem víme jak na ně.
- Dráček létavý / Draco volans / – létající ještěrka, známe pouze z dokumentů.
- Levhart obláčkový / Neofelis nebulou / – největší zástupce kočičí říše žijící na Borneu. Je to také o náhodě.
- Rafflesia arnoldi – největší květina na světě, květ dosahuje až průměru 1,1 metru a váží i 10 kg.
- Černá orchidej – endemická rostlina která roste pouze zde, nejvzácnější orchidej vůbec.
- Krajta mřížkovaná / Python reticulatus / až 8 metrový had – škrtič, uloví i mladého buvola.
- Bungar kroužkovaný / Bungarus fasciatus / – velmi jedovatý had který je zároveň i velmi plachý ale není dokumentován případ uštknutí člověka.
- Kobra královská / Ophiophagus hannah / – až 6 metrový velmi jedovatý a nebezpečný had.
- Papoušek krátkoocasý, Lorikul Korunkatý a jiné druhy papoušků, tukanů, zoborožců, několik druhů orlů. Na ptáky si prostě opět posvítíme.
V této oblasti se teploty pohybuji kolem 35 stupňů a velká vlhkost a časté deště jsou tu na denním pořádku. Další nepříjemnosti nás asi čekají v podobě hmyzu, jedovatých štírů a velkého množství pijavic. S těmi jsme se už ale seznámili několikrát v pralese Tamara Negara / Malajsie /.
Pokud vše dobře dopadne přivezené fotografie by měli posloužit i pro vydání fotokalendáře na rok 2012. Držte palce a pokud budeme mít možnost připojení na internet –budeme posílat opět aktuální postřehy z cesty i proto často navštěvujte naše stránky. Ještě velké poděkování Ivě Tučkové za perfektní pomoc se zorganizováním této cesty.
Franta a Ilča Brzákovi
0