Do Botswany za Leopardem

Je 5.30 hod. ráno a já vylézám ze stanu. Kosa jako v Rusku 13 st. nad nulou a já si trochu připouštím jestli mi to vše stojí za to. Cesta sem do Botswany byla trochu trnitá ale třešničkou byl poslední let u Maunu do delty řeky Okawango malou Cessnou 206 stationair. Termika nad vyprahlou buší nám v letadle připravila hodně zajímavé turbulence – no opět po roce dobrý zážitek. Už po několikáté jsem si slíbil, že takto létat nebudu – tak uvidíme. V Botswaně je v září počasí hodně rozdílné na denní a noční teplotu / +13 noc, +35 den / totální sucho a mráček na obloze nikdy neuvidíte. Protože jsem v Afrických národních parcích již po páté nějak mne nic nepřekvapuje.

Tentokrát budu v průběhu 14 dnů střídat lokality abych toho viděl co nejvíce. V prvním campu s názvem Kana Kara jsem spokojený moc nebyl – tím že je totálně osamělý a není v okolí žádný pohyb turistů, tak jsou zvířata hodně plachá, jak na suchu tak i ve vodě. Zpátky ale k ránu – nyní jsme již v druhém campu a náš řidič a průvodce Nuamo nám dává krátké školení jak se máme chovat a na co si dávat pozor. Poprvé jsem na autě s obyčejnými turisty / jinak jsme vždy sami /. Vzpomínám si na Indii, kdy jsem 9 dnů neviděl Tygra kvůli kterému jsem tam jel – vybaven špičkovou technikou a kdejaký obyč. turista se cvakátkem mi ho ukazoval na displeji. To jsem byl hodně zklamaný i když nakonec přišel.

Leopard /Panthera pardus/
No a musím uznat – že sednout si do auta k turistům kterým je skoro jedno co uvidí se rychle ukázalo jako základ pro úspěšný den. Možná podivné pro fotografy, ale u mne to zafungovalo perfektně.

Leopard /Panthera pardus/

Leopard /Panthera pardus/

Mládě Leoparda Leopard
(Panthera pardus pardus)

Asi nejhezčí ale taký nejméně viditelná kočkovitá šelma. Každý ji chce vidět ve volné přírodě ale opravdu špičkových fotografií je u nás poskrovnu. V roce 2011 v NP Masaj Mara jsem to štěstí měl – více zde : http://www.fbphoto.cz/aktuality/kena-2011/ ale asi 20 aut okolo a velké zmatky mi tu půl hodinu na kterou se ukázal nějak nestačilo. Nenápadně naznačuji Nuamovi, že bych chtěl nafotit Leoparada a světe div se prý by to tak mohlo být. Mám štěstí v tomto období jsou koťata o velikosti středního psa a celá rodina se zdržuje v jednom teritoriu poblíž vody – kde se dobře loví. Jeho nejčastější potravou je antilopa Impala.

Antilopa Impala kterou celá rodina asi po dobu 3 dnů postupně užírá.

Leopard /Panthera pardus/

Leopard /Panthera pardus/

Leopard /Panthera pardus/

Asi p hodině jízdy vyprahlou Botswanskou savanou dojíždíme k menšímu jezírku a na osamělém stromě je zaháknutá polosežraná Impala. Tady někde budou ! Nuamo měl pravdu. Asi po 15 minutách ve vysoké trávě zahlédneme matku i mládě. Nádhera – jenom nic moc na focení. No a tak začaly ty správné cestovatelskofotografické zážitky po Botswaně a Zimbabwe. Od této chvíle jsem se skoro celý pobyt věnoval hlavně hledání a pozorování nádherné kočkovité šelmy – Leoparda. Viděl a pozoroval jsem ho ve třech lokalitách celkem asi 10 hodin a zážitky jsou veliké.

Leopard /Panthera pardus/

Mládě Leoparda

Leopard /Panthera pardus/

Mládě Leoparda

Samozřejmě dobrému světlu neporučíte a k fotografování musíte brát každou příložitost která se naskytne. Jednou jsme ho dokonce hledali za úplné tmy a najednou ležel statný samec asi 2 metry od auta. Choval se jako dokonalý profík – počkal až ho trochu nasvítíme baterkou aby začal ostřit můj fotoaparát a pózoval jak na dálkové ovládání. Vrcholem byl pro mne zážitek, když jiný samec trpělivě čekal na větvi, až ho nasvítí večerní slunce a já mohl udělat snad i velmi slušné fotografie.

Leopard /Panthera pardus/

Leopard /Panthera pardus/

Leopard /Panthera pardus/

Musím potvrdit, že to co řekl náš průvodce se ukázalo jako naprostá pravda. I když jsme jezdili sami vždy jsme je našli. Musím se přiznat, že z Afriky a už jsem při svých cestách na tento kontinent snad i něco viděl – byla tato asi ta nej. No a to díky tobě……. Leoparde.

Leopard /Panthera pardus/

Leopard /Panthera pardus/

Mládě Leoparda

Leopard /Panthera pardus/

Leopard /Panthera pardus/

 

0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spamový kód-doplňte prosím příklad. *