CESTOVATELSKÝ DENÍK TOBAGO část prvá

Budík se rozdrnčí a my vstáváme. Jsou 2 hodiny po půlnoci, a po ranní hygieně odjíždíme na letiště do Prahy. Letíme s Condorem sázíme na jejich preciznost a jinou volbu jsme stejně ani neměli. Po přestupu ve Frankfurtu pokračujeme na ostrov Tobago kde je cíl naši cesty. Let byl pohodový, jenom nad bermudským trojúhelníkem se to několikrát zaklepalo a museli jsme si brát pásy. To se ale dalo čekat – nebo ne ? Tobago menší ostrov státu Trinidad a Tobago, o velikosti asi 90×25 km. Pro nás by měl být zajímavý velkým množstvím ptáků / kolibříci, papoušci, a hlavně nejvzácnější Momot Černolící /.

Musím dodat, že je tady opravdu se na co koukat. Chceme postupně prozkoumat celý ostrov včetně národního parku Tobago Forest Reserve což je jeden z nejstarších deštných pralesů na světě. Posun času – 6 hodin je velmi nepřijemný a dává našemu  organismu docela zabrat.

Ubytování máme vyjednané v celkem hezké vilce Platation Beach Villas, kterou máme celou jenom pro sebe. Důvodem příznivé ceny je velmi málo turistů v tomto období,
které by mělo být více deštivé. Uvidíme, snad to tak nebude. Hned druhý den ráno jsme si na celý týden půjčily auto / celkem 300 USD / Bohužel je volant na pravé straně a tady se taky jezdí vlevo.To bude zase srandy ! Ještě ten den balíme fotonářadí a vyrážíme na kolibříky. Místní nám poradili jedno místo kde by jich mělo být nejvíce, prý všechny druhy žijící na tomto ostrově. Silnice jsou asi stejně špatné jako u nás ale největší problém je se značením. Za celý den jsem neviděl ani jednu značku ani příkazovou ani informativní. Stále bloudíme a ptáme se místních. Jejich špatná angličtina s kreolským přízvukem je pro nás nepochopitelná asi jako čínština. Asi po 2 hodinách bloudění přijíždíme do Adventure farm nature reserve – honosný to název. Tlustá černoška nás obrala o 10 USD a jde se fotit. Na rozlehlé zahradě plné tropické fauny to však není jednoduché. Kolibříky jsem už fotil v Kostarice ale tady jsou snad ještě 2x rychlejší. Sotva je člověk zahlédne, natož vyfotí.

Zkouším snad všechny triky, nicméně výsledky jsou velmi bídné. Taky jsme viděli to nej. Momota Černolícího. Je tady hodně moskytů a jsme řádně pokousáni. Pár fotek jsem přesto pořídil a asi po 4 hodinách odjíždíme směrem na východ ostrova Castara Bay – mořský záliv. Tady se snažíme poobědvat. Nejprve nám opět tlustá černoška nabídla 3 jídla a my se těšíme konečně na čerstvou rybu. Za chvíli se ale zase s obtížemi přikolébala, že prý má jenom jedno jídlo – co to nevíme. Objednáváme. Asi za 3 minuty nám přinesla rýži s fazolemi a kuřecí stehna bez masa. Doslova. K pití je jen jedno a to pivo. Ani voda prý není. Pivo a řízení nejde moc dohromady ale na Tobagu žádný problém. Běžně pozoruji místní řidiče, že pijí i za jízdy. Za první 2 dny jsem ještě neviděl, že by tady někdo pracoval. Místní ženy jsou téměř všechny tlusté a to hodně, a chlapi mají všichni dredy a celý den se povalují různě u silnic a na pláži, smějí se poslouchají regé a asi jsou často zhu….
Prostě karibský ráj.

Asi po dvouhodinovém bloudění se vracíme do našeho ubytování, cestou se stavujeme v místním supermarketu kde skoro nic není a nakupujeme zásoby – hlavně pivo. Druhý den vyrážíme fotit pelikány hnědé na nejkrásnější pláž ostrova Pigeon Point. Pozorovat tyto krásné ptáky při lovu ryb je zážitek. Střemhlav se vrhají do vody jako vystřelené ptačí šípy a vždy rybu uloví. Ta jejich jistota, zrak a rychlost mne fascinují. Mít tak jednoho ochočeného – to by bylo super. Celý den se snažím něco vyfotit, opět to není jednoduché, musím fotit z ruky snad něco dopadne. Jinak pláž je opravdu top včetně okolí. Zase nás překvapuje velmi málo turistů – do 12 hodin skoro nikdo. A počasí – super. Od 9 hodin ráno až do 20 hodin kolem 35 st. přes noc to spadne na 29. Taky jsme se stavili v jedné kavárně na dobrou kávu, dle vývěsky asi 6 druhů. Bohužel káva však není. Myslím si že někde vzadu by se našla ale lenost obsluhy je asi větší než si myslíme. Takže to bude zase osvědčené granko s vlastních zdrojů. Je čtvrtek ráno, za pronikavého zvuku ptačí říše dopisuji první díl jdeme si udělat snídani chleba s džemem a chceme vyrazit do pralesa Tobago Forest Reserve něco nafotit.
Tak držte palce !!!!

Franta + Ilča

098HH1C9582039HH1C9779HH1C9952

Tags:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *