Černí kakaduové
Černí kakaduové / expedice Austrálie březen 2014 /
Vraceli jsme se z delšího pěšího treku na jihu Austrálie v okolí Jervis Bay a únava při velké vlhkosti a vedru mne docela zmáhala. Již několik dnů mne hodně zlobilo levé koleno a protože prášky nemusím docela jsem trpěl. Přesně si pamatuji jak jsme se rozdělili a po několika minutách slyším volání a vidím jak pro mne ostatní rychle běží. „Honem poběž s námi, viděli jsme černého papouška“. No a v tu chvíli bylo po bolesti a únavě. Nejprve jsem si říkal že to bude nějaká vrána ale hodně jsem se zmýlil. Asi 10 metrů ode mne – nedostižný sen všech chovatelů, jeden s nejvzácnějších a nejkrásnějších papoušků vůbec Kakadu černý žlutoocasý. Schválně používám tento název, protože je naprosto přesný a v Austrálii používaný ač vím že se to moc líbit u nás nebude.
Kakadu v ceně dobře vybavené octávie však dlouho neposeděl a zmizel hustém křoví. Dvě fotografie které jsem stihnul bylo žalostně málo a v hlavě mi to začalo šrotovat – co vymyslet. Rychlá úvaha byla jak se ukázalo později naprosto správná.
- zůstanu tady sám aby je více lidí zbytečně neplašilo, takže ostatní skutečně odešli k autu a odjeli někam k pobřeží.
- protože jsme před několika dny viděli smrtelně jedovatého Tajpana budu co nejméně chodit mimo cesty, ono být sám v pralese v Austrálii s velkým výskytem jedovatých hadů není úplně bezpečné.
- z vlastní zkušenosti všichni velcí papoušci jsou v přírodě hodně zvědaví, takže určitě mne vidí a pokud se někde na viditelném místě usadím mohli by přiletět mne okukovat.
A tak se i stalo, asi za půl hodiny jsem začal rozeznávat dokonce 5 dospělých kusů Kakadu žlutoocasých Yellow-tailed Black Cockatoo (Calyptorhynchus funereus). Popolétávali postupně ke mně, okusovali různé pupeny, kůru, bobule a zvídavě si mne prohlíželi. Jejich pomyslná hranice ode mne byla asi 10 metrů což na fotografování bylo doslova super. Protože jsem byl v celkem hustém pralese, pobíhal jsem dost zmateně pod stromy a hledal nejvýhodnější pozici ale kakaďáci byli však naprosto v pohodě. Asi po 3 hodinách fotografování a pozorování jsem to potichu zabalil a šel na domluvené místo. Pravda, bylo mi i do zpěvu.
Tento druh černých papoušků je velmi, velmi vzácný a spatřit ho ve volné přírodě bylo i obrovské štěstí a svoji radost a fotografický úspěch jsme večer u stanu patřičně oslavili.
Kakadu černý červenoocasý – u nás ho nazývají Kakadu havraní (Calyptorhynchus banksii) se v Austrálii vyskytuje na větším území ale vědět kde a spatřit ho je také hodně o štěstí. Že se s nimi poprvé setkám na malém ostrově bylo pro mne další velké a nečekané překvapení.
Několik dnů jsme kempovali na malebném ostrůvku Magnetic Island kam jsem přijel fotografovat hlavně Koaly. Jednou navečer jsem se vracel a kousek od našeho ubytování bylo na vzrostlých eukalyptových stromech asi 200 ks těchto velkých černých papoušků. I když už bylo špatné světlo a tma se kvapem blížila několik fotografií je ještě koukatelných. Druhý den před svítáním jsem vyrazil na to samé místo ale poslední jedinci již odlétali do pralesa za potravou. Nevzdal jsem to a šel jsem je hledat no a tak vznikli další fotografie.
Pozorovat tyto krásné a vzácné papoušky ve volné přírodě je opravdu zážitek na celý život. Na závěr ještě fotografie dalšího černého kakadu a to Kakadu palmový (Probosciger aterrimus) které vnikli o 3 roky dříve a to na jednom malém Indonéském ostrově. Více zde http://fbphoto.cz/kakadu-palmovy/
0
Dobrý den pane Brzáku,
děkuji, že jste mě zařadil do databáze uživatelů.
Fotky jsou opravdu výborné.
Dobré oko!
Gratuluji a trochu závidím 🙂
Luděk Kolčava